Stránky o kočkách Stránky o koních Koňská inzerce Cestování nejen po Novém Zélandu

Jezdecká stáj Rohan

Historie naší lásky ke koním jde až hluboko do našeho dětství. Oba s Luckou jsme si svou "koňařskou" historii začali psát v době, kdy jsme sedali do školních lavic 1. stupně ZŠ. Po spojení našich cest a před vybudováním Rohanu jsme společně chovali koníky v obci Stašov u Zdic, kde jsme do konce října roku 2008 společně s hřebcem Golemem, klisnami Sárou a Šerpou, psem Dastym a kočkami Kocourem, Kattie a Aireen žili.

Na jaře roku 2005 dostala Lucka od svého otce pozemek o rozloze cca 3ha ve Zdicích. Jedná se o jižní svah, na hranici katastrálního území Zdice - Knížkovice, tedy v oblasti, která hraničí s CHKO Křivoklástské lesy a kde se v té době nepočítalo s žádnou výstavbou. Přes to se zrodila myšlenka vybudovat na tomto krásném místě nové bydlení a vzhledem k naší lásce ke koním i stáje. Postupně se tato myšlenka začala rozvíjet a v podobě podání návrhu na změnu územního plánu i pomalu měnit ve skutečnost.

V září roku 2006 byla naše žádost schválena. V roce 2007 proběhlo stavební řízení a 15. září téhož roku byl položen základní kámen našeho nového domova. Dále stavba probíhala takto:

Ještě nás čeká spousta práce, zejména venkovní úpravy terénu kolem domu, zámkové dlažby a oplocení celého areálu. Dále bychom chtěli ještě dalších 6 montovaných boxů od Dimexu, abychom stájemi uzavřeli písmeno "U". To vše jsou ale dlouhodobé plány bez konkrétního časového výhledu.

V okolí Zdic májí koně svou dlouholetou tradici a chovali se zde i v dobách, kdy jim ze strany státu nebylo příliš přáno. Lidé si zde vždy našli cestu, jak tahle překrásná a ušlechtilá zvířata chovat. Ze všech těch chovatelů mi nedá nezmínit především pana Karla Trojana, který odchoval celé generace "koňařů", kteří k němu začali chodit jako malé děti a koně se pro ně stali jejich životem. Přesně tak tomu bylo i u Martina a Lucky...

Tato tradice zde zůstává do dneška a koně zde potkáte v každé okolní vesnici, ale i přímo ve Zdicích samotných. Bohužel zde majitelům koní chybí kvalitní zázemí, kde by mohli se svými koňmi trénovat jízdárenskou práci. My bychom chtěli na tuto tradici navázat a v části Zdic nazývané Hrouda vybudovat plnohodnotný jezdecký areál. Své zkušennosti bychom rádi předávali zejména dětem ve kterých je budoucnost jezdeckého sportu a kterým by JS Rohan dal velmi ušlechtilou alternativu mimoškolní činnosti. Krom ježdění samotného bychom chteli dále předávat i naše zkušennosti z etologie, chovu a péče, tedy vše, co by měl člověk znát, než si pořídí svého vlastního koně.


TOPlist
Jezdecký klub Rohan, JK Rohan Zdice nabízí ustájení koní, pastevní odchov JK
Předchozí
šipka vlevo
Následující
šipka vpravo
Zavřít Přesunout