Stránky o kočkách Stránky o koních Koňská inzerce Cestování nejen po Novém Zélandu

Jezdecká stáj Rohan


Magická brána do Beaver CityJako magická nám přišla brána, která nás zavedla do cíle naší cesty - do westernového městečka Beaver City. Najednou se člověk ocitl na jiném místě v jiné době. Píše se rok 1859, nacházíme se na území Spojených států amerických v teritoriu Wayoming. Vjíždíme do malého, rychle se rozvíjejícího horského městečka - Beaver City. Na vstupní bráně je přitlučena "Vyhláška města Beaver City", která nás informuje o tom, kterak se ve městě chovati, aby cizinec neměl problémy s místním sherrifem. Projíždíme přes vznikající pevnost Trapperů - Forth Beaver, posunky zdravím známé i méně známé tváre. Po projetí pevnosti vjíždíme do města samotného. Jako jeden z prvních nás přišel uvítat osobně svérázný shrerrif Kulda se svým pomocníkem. Podávám si s ním ruku a ukazuji svůj Colt Peacemaker ke kontrole, zda není nabytý. Bezpečnostní opatření ve městě je dobré. Jako první Kulda zavolal Daga, který má na starosti městské stáje. Dag nám ukázal, kam můžeme ustájit koníky. Přidělil nám krajní ohradu. Svůj rádoby schalter stavíme v těsné blízkosti ohrady s koňmi. Koně dostanou vodu a seno. Pak jdu vyřídit nutné formality, Lucka mezitím připravuje náš příbytek. Po přihlášení koní a zbraní jsem nucen poprosit místního poštáka o odvoz k nedalekému ranhojiči, Strážní věž ve Forth Beaverprotože mi poslední večer kousla nějaká potvora do ruky a ta mi začala natíkat. Postmaster zapřáhl svůj povoz jakési neznámé značky Volvo a odvezl mi na puštění žilou k místnímu Ranhojiči. Během té cesty mi mimo jiné stělil, že minulou noc byl spáchán hanebný atentát na našeho ctp. presidenta Petra Binhacka, kterýžto se s těžce otřesenou hlavou nachází na pozorování na klinice v dalekém "New City in Moravia" a obdobně tak i další z jezdců Pony Expressu jistá Lucka nachází se po pádu při jízdě koňmo na téže klinice. Jezdci Pony Expressu stávají se tak ohroženým druhem. S napětím se pak očekával příjezd sherrifa Pony Expressu ctp. Cowpaka, zda přijede celý nebo na kousky.

Shaltery ve Forth BeaverIhned po návratu od Ranhojiče dopřál jsem svému žaludku něco místních fazolí na cibulce a výborného řezaného piva. Kolem se rozhostila naprostá pohoda. Usedli jsme ke stolu v místním saloonu se starými i novými přáteli. Mezi ty nové se přpojil i nějaký Georg Skacel se svou roztomolou přítelkyní. V této pohodě se nám podařilo propást i trapperskou alkoholickou pochoutku - Flip. Zítra ho musíme lépe hlídat. Mezitím dorazil i ctp. Cowpak a dokonce byl i celý. Den končil, očka se klížila a tak i přes proudící zábavu odebrali jsme se k zaslouženému odpočinku.

Ohrada s našimi koňmiDruhý den ráno jsem pouze hodil krmení koním a pokračoval ve spánku. Vstát mi donutila až pokročilá hodina 11 a blížící se jednání ctěné Rady WI-CZ svolané na pravé poledne. Toto jednání se pokusil zákeřně překaziti místní kuchař tím, že začal vydávat oběd. Jakési vepřové maso obalené ve starém rozemletém pečivu. Asi místní specialita. Téměř se mu to podařilo a Rada se tak sešla s hodinovým spožděním, ctp. Cowpak se dostavil dokonce o celých 5 minut po nově domluvené hodině. Jak hanebné narušení disciplíny. Navrhuji přísný trest pro místního kuchaře. Jednání začalo smutnou zprávou o stavu našeho, na hlavu padlého, ctp. presidenta a vedení schůze se ujal ctp. secretary Milan Mach. Zástupce indiánů jevil známky agresivity a proto ctěná Rada rozhodla o sehrání třech zápasů v Shinny, aby měli indiáni možnost svou odvahu a mužnost ukázat ve sportovním klání a ušetřili tak město drancování.

Starodávná indiánská hra - ShinnyPo ukončení schůze opravdu nastalo klání téměř na život a na smrt. Přes veškerou snahu se indiánským bojovníkům nepodařilo pokořit mužstvo trapperů a klání prohráli. Ani v pozdějším zápase proti mužstvu městečka se jim nepodařilo zvítězit. Dne následujícího proběhl finalový zápas město vs. trappers. Putovní "lebku" si nakonec odneslo mužstvo trapperů.

Indiánský tábor při Beaver CitySobotního večera předvedli své vystoupení křehké tanečnice a mužní tanečníci ze skupiny Crock14 a ctp. Sláva Janov představil obyvatelům i návštěvníkům Beaver City návrh hymny našeho společenství The Westerners International - CZ. Zábava pokračovala do brzských ranních hodin. Toho večera už nám Flip neutekl. Musím říci, že po dávce tohoto lahodného moku jsem byl lehce zflipován a odebral jsem se na lože.

Den nedělní proběhl v obdobném duchu. Ráno se rodinky vypravili do místního kostela, avšak jaké bylo jejich překvapení, když v kostelíku místo bohoslužby nacházela se truhlářská dílna. Jinak na všecny dýchal klid a strašlivá pohoda. Kolem poledního se uskutečnil již zmíněný finalový zápas v Shinny. Mě nejvíce fascinoval systém stravování. Od 8 do 10 se vydávaly snídaně. Od 11 do 14 obědy a od 15 do 18 potom fazole na cibulce. Kolem 17 hodiny se začalo čmoudit z kuchyně Barber Grillu, kde se až do pozdních hodin opékalo na ohni maso, klobásy a karbanátky. Nedalo se odolat.

Barber GrillNáš poslední den pobybu se nesl trochu ve zmatku. Do našeho poklidného městečka zavítala Federal Police (policie ČR) a ptala se po ctp. Cowpakovi. Ten s nimi ihned odešel. Tak přece. Zase ten Pony Express. Že by na něho byla vypsána odměna? Tady se člověk nic nedozví. Ani Wayoming už není co býval. Už se zločinec neshová před rukou zákona ani tady v horách. Asi po hodině se ctp. Cowpak opět v doprovodu policie mihl ve městě, ale jen proto, aby si vzal svůj příruční muniční sklad a zase odjel. Vrátil se po několik hodinách a to bez bouchaček. Teprve se člověk něco dozvěděl. Projížděli krz nějakou osadu a místním saloonu je začalo domorodé obyvatelsvto zpovídat. V klidu a míru odjeli. Jenže nějaký prašivý kojot využil přítomnosti cizinců a pomstil se sousedovy tím, že mu prostřelil kolo u jeho povozu taktéž neznámé značky Škoda. A jelikož cizinec nemaje důkazy, že toto nespáchal, státní sherrif mu odňal zbraně a bude je podrobovat testům.

Georg & Lenka SkacelsNež se toto vysvětlilo, přirazil ku městu stroj času s vlekem na koně a vytáhl nás z té nádherné pohody roku 1859 zpět do reality o 140 let pozdější. Dne následující jsem byl nucen ztrávit v práci. Padla na mě deprese způsobená cestováním v čase a tzv. post steskový shcock. Všechno a všicni mi štvali už svou existencí a jediné, nač jsem byl schopen myslet byl ten nádherně strávený týden na koních, kdy kolem neexistovalo nic než já s Luckou naše koně a okolní svět prakticky žádný nebyl až do chvíle, než jsem se ocitli v tom nádherném městě - v Beaver City. Toto město není jen nějaká atrapa či maketa města. Je to žijící město se svými stálými obyvateli a vším nač se dalo před 140 lety pomyslet. Najdete tu žrádelny a nalévárny, lázně, stáje, poštu a hotel a nejkouzelnější na tom je, že všechno opravdové, plně fungující a připravené Vám - cizincům - poskytnout své služby. Neplatí se zde nic za vstup či prohlídku města. Jedinou podmínkou pro vstup je dobové oblečení. Bez toho Vás sherrif nekompromisně vykáže za hranice města. Město si na svou existenci vydělává právě prodejem zboží a služeb. Georg & Lenka Skacels Avšak uznejte sami: Pivo 10$, jídlo cca 30$, limo 6-12$, ustájení koní od 15$, 1kg sena či ovsa 3$, teplá lázeň 20$. (1 $ = 1 Kč). Ceny opravdu nutí k zamyšlení, na čem že to město vydělává....

 

Závěrem musím řící: Jsem hrdý na své kamarády z Western City Corralu, že dokázaly vybudovat takovéto nádherné město a jsem hrdý na to, že jsem Westerners, protože můžu sobecky říkat: "Beaver City, to u Strážku, to je NAŠE město.....!" a být přitom pyšný.


TOPlist
Jezdecký klub Rohan, JK Rohan Zdice nabízí ustájení koní, pastevní odchov JK
Předchozí
šipka vlevo
Následující
šipka vpravo
Zavřít Přesunout